Jaro se sýkorou koňadrou

Jaro je v plném proudu, příroda se hlásí k životu. Pozorovat změny mnohdy ani nestačíme, jak jsou rychlé – květy na stromech střídají už zelené listy. Ptáci mají plno práce – ať postavit hnízdo nebo už péčí o vajíčka. A není to jen tak, jak můžeme v přímém přenosu pozorovat u sýkorky koňadry, která si pro hnízdění vybrala naší školní budku s kamerou. Samička snesla celkem 9 vajíček, pečlivě je zahřívala, otáčela asi 14 dní a musela přitom i sebe nakrmit a proletět se. Naštěstí jí sameček pomáhal. V pondělí 2. 5. se vylíhla malá holátka, která žadoní o potravu, a rodičům práce o potomky nekončí. Však to známe. My můžeme zatím jen odhadovat, jak porostou a kdy ptáčata opustí hnízdo a vyletí do světa, co je na ně čeká. Těšíme se, kolik zajímavostí se ještě naučíme od sýkorky ze života ptáků. Je to zážitek nejen pro žáky ale i pro nás učitele.

Za přírodovědný tým, Jana Jelínková