Cyklokurz 5. ročníků

Žáci 5. ročníků mají za sebou tradiční cyklokurz ve sportovním areálu Doubí kousek od Třeboně. Když minulé pondělí vystupovali žáci z autobusu, možná je ani nenapadlo, jak krásných pět dní stráví. Na přivítanou je totiž čekalo deštivé počasí a kolem jen louže a bláto. Přes počáteční obavy nám ale nakonec počasí přálo. Studený vítr a deštivé kapky po většinou vystřídalo sluníčko a pár mraků, které se přehnaly nám náladu rozhodně nezkazily.

Do kurzu se letos zapojilo přibližně osmdesát žáků, kteří se nadšeně pustili do šlapání po nádherné jihočeské krajině. Třeboňsko se svými rozlehlými rybníky, lesy a malebnými vesnicemi nabídlo ideální prostředí pro objevování a zdolávání cyklistických tras.

První den se nesl ve znamení adaptace a rozdělení do oddílů podle výkonnosti. Po ubytování a zkontrolování stavu našich kol, měli děti nejprve za úkol zvládnout krátkou dovednostní trať plnou překážek a slalomů a pak už jsme se vydali na krátkou projížďku, která měla za cíl ukázat, jak na tom žáci jsou. Díky zkušenému oku našich učitelů, byly děti během chvilky rozděleny do pěti skupin, a tak se mohly vydat na první průzkum okolí. Večer čekaly na děti soutěže a různé disciplíny, u kterých se pobavily a zasmály. Ukázalo se, že všechny třídy mají skvělou partu a umějí držet při sobě.

Druhý den jsme se již vydali na delší cyklistické vyjížďky. Čím vyšší výkonností oddíl, tím i více kilometrů, ale nadšení a odhodlání bylo u všech skupinek totožné, a to i navzdory občasnému spadnutí řetězu, potřebě záchodu nebo únavě.

Na třetí den pak byl připraven pro většinu výpravy celodenní výlet. Každá skupina dle vlastní naplánované trasy, která odpovídala jejím možnostem a fyzickému fondu. A tak se někdo projížděl malebnou krajinou zaplavených pískoven a někdo zase obdivoval krásy třeboňského zámku či  swancenberské hrobky či se vydal kolem největšího rybníka na světě, Rožmberku.

Čtvrtý den bylo pro děti připraveno překvapení. Navštívily totiž nedalekou zbrojnici dobrovolných hasičů. Zde se děti dozvěděly, jak funguje hasičská technika a mohly z blízka obdivovat hasičského veterána i modernější miláčky místních hasičů. Odpoledne pak došlo i na tradiční závod v triatlonu. Děti nejprve zdolaly krátkou plaveckou vzdálenost, následně ujely část na kole, a nakonec i chvilku běželi. Každý si zasloužil pochvalu, protože se ze sebe snažil dostat maximum a náročný závod oddřel až dokonce. Večer nesměla chybět diskotéka a spousta zábavy a tance. Další den už nezbývalo než si zabalit a zamávat na rozložení místu, které nám bylo po pět dnů útočištěm pro naše dobrodružství.

Cyklokurz v Doubí nebyl jen o šlapání do pedálů, ale především o posílení přátelství, spolupráce a vzájemného respektu. Děti měly možnost se poznat i mimo školní lavice, vytvořit si nové přátelské vazby a prožít nezapomenutelné chvíle, které budou tvořit základ jejich vzpomínek na školní léta.

Celý kurz probíhal pod dohledem zkušených pedagogů, kteří dbali na bezpečnost a pohodu dětí. Organizace a příprava byly na vysoké úrovni, což se projevilo nejen v hladkém průběhu všech aktivit, ale také v celkové spokojenosti všech zúčastněných.

Na závěr lze říci, že cyklistický kurz v Doubí byl nejen fyzicky náročný, ale především obohacující. Děti si odvezly domů nejen zážitky z krásné přírody a nově nabyté dovednosti, ale také posílené přátelství a spoustu nezapomenutelných chvil, které budou dlouho vyprávět svým kamarádům a rodině.