Po stopách Jezulátka

Během zimních měsíců se měly děti ze 4. a 5. tříd možnost vydat na dobrodružnou výpravu po stopách Pražského Jezulátka. Šlo o výlet do kostela Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského s přilehlým klášterem bosých karmelitánů v Praze na Malé Straně. Zde studenti vysokých škol připravili program, ve kterém se děti hravou formou dozvěděly o historii kostela, dále o světoznámé sošce Pražského Jezulátka a podívaly se do míst, která nejsou obvykle veřejnosti přístupná. Program byl rozdělen do několika částí a každá jeho část byla poutavá a naučná. Po prvotním nasátí atmosféry kostela a úžasu dětí nad jeho barokním zdobením, děti nejvíce zaujala samotná soška Jezulátka. Jde o sošku představující dítě Ježíše, která je stará více jak 400 let, a kterou uctívají věřící po celém světě. Jednou ze zajímavostí tohoto Jezulátka jsou jeho šaty. Věděli jste, že taková soška má přes 350 šatů? Každá významná událost si totiž žádá své šaty v určité barvě, do kterých je Jezulátko oblečeno. Některé z šatů, včetně těch nejstarších z r. 1700, které ručně vyšívala samotná Marie Terezie, si děti prohlédly v přilehlém muzeu. Dalším velkým přínosem pro děti byla možnost si osobně popovídat s jedním zde žijícím mnichem a dozvědět se něco o jeho životě a každodenních činnostech. Vyvrcholením této výpravy byl pak závěrečný výstup po příkrých dřevěných schodech do věže kostela ke zvonům. Nutno podotknout, že k tomu byla potřeba velká dávka odvahy, která dětem naštěstí nechyběla. Odměnou jim byl nádherný výhled na Prahu a Pražský hrad a možnost rozeznít jeden ze zvonů kostela. Z reakcí dětí při cestě zpět bylo zřejmé, že si celou výpravu velmi užily a mnozí se třeba k Jezulátku rády vrátí i se svými rodiči.

Veronika Platilová, asistentka pedagoga