Šetři své plíce

Naše mnichovická základní škola se letos opět zapojila do projektu „Šetři své plíce“. Projekt funguje pod záštitou pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice pod vedením prof. MUDr. Martiny Koziar Vašákové, Ph.D., jeho cílem je předejít závislosti na nikotinu, který je pro děti extrémně návykový. Poprvé se děti s touto drogou setkávají právě kolem věku 10 let.

Žáci pátých tříd se v rámci projektu účastní interaktivní přednášky, kde se nejen dozvědí spoustu nových informací o nebezpečí spojených s různými typy užívání nikotinu (od klasické cigarety přes elektronické cigarety po nikotinové sáčky), ale také které orgány v našem těle tato droga poškozuje a jak těžké je se závislosti zbavit. Také si následně zkouší, jak nabízený nikotin odmítnout, pro případ, že by tuto dovednost potřebovali. Žáky, kteří již byli v rámci projektu proškoleni, nám sdělili, že je informace velmi zaujaly, některé je moc překvapily a mnoho z dětí se snad i na základě těchto nově nabytých zkušeností jednou rozhodne udělat dobré rozhodnutí pro své zdraví a nikotin odmítnout.

Škola se do tohoto projektu zapojuje již od roku 2018 a napomáhá tak prevenci závislosti, které je opravdu jednodušší předejít, než ji pak dlouze a náročně léčit.

Anna Martinů, asistentka pedagoga