Spolupráce s Dijonem

V loňském školním roce jsme navázali spolupráci se školou na východě Francie, konkrétně v historickém městě Dijon, které je hlavním městem departmentu Côte-d’Or a regionu Burgundsko-Franche-Comté,

Do projektu bylo zařazeno 34 dětí ze 7. a 8. tříd. Začali jsme výměnou dopisů a navázání kontaktů; pracovali jsme na on-line adventním kalendáři a informacích ohledně zdravého životního stylu. V květnu 2023 nás ve škole navštívili naši přátelé z Francie a v tomto školním roce, konkrétně v týdnu od 2. 10. jsme se teď už se žáky 8. a 9. tříd vydali na cestu do Dijonu zase my.

Měli jsme velmi bohatý program – cestou tam jsme se zastavili v nádherném městě Štrasburku; prohlídku pro nás připravila děvčata z 9. D. V úterý  jsme navštívili školu ve městě Semur, 76 km od Dijonu, kde jsme byli rozděleni do čtyř skupin a střídali se v jednotlivých aktivitách. Ve středu dopoledne jsme se spolu s našimi francouzskými přáteli vydali na takzvaný “treasure hunt” ve skupinkách po Dijonu. Odpoledne nás čekala příprava na večerní prezentace s rodiči, které jsme zvládli na výbornou. Čtvrtek jsme strávili celý den ve škole na různých workshopech, ve kterých jsme prozkoumávali naše smysly. Odpoledne bylo volno a děti ho strávili se svými přáteli v rodinách.

Poslední den jsme se vydali na další procházku po Dijonu. Naučili jsme se hodně věcí o historii města. Také jsme ochutnali několik druhů hořčice, a navštívili jsme muzeum umění. Přestože to byl náš poslední den, tak si ho náramně užily. A večer už nás čekal odjezd domů. Ve 22:00 jsme měli sraz před školou. Všichni dorazili včas, ale do autobusu a domů se většině moc nechtělo. I pár slz ukáplo, což je známka kvalitně navázaných přátelství.

Na cestě domů z Dijonu jsme ještě zavítali na pár hodin do města Norimberk, jehož prohlídku nám opět připravila děvčata z 9. D. Cesta domů proběhla v pořádku, a tak jsme chvíli po 16:00 dorazili do Mnichovic, kde už na nás čekali rodiče. Děkujeme všem – řidičům autobusu fa Kupr, francouzským i českým učitelům, dětem i rodičům za bezproblémový pobyt. Moc jsme si to všichni užili.

Více informací a fotografií můžete nalézt na Facebooku a Instagramu školy.

Dominika Švehlová