Výměnný program v Polsku

Znáte takový ten projekt, do kterého se snaží zapojit skoro každý? Tak přesně do něčeho takového jsme se dostali a teď se vám pokusíme představit, co všechno bylo a ještě bude jeho součástí. 

Bylo jedno dubnové pondělí, škola už dávno skončila a skupina mnichovických žáků s rodinnými příslušníky se sešla na letišti, aby na týden společně uvítali polské děti do svých rodin.

Mnozí z nás jsme se toho trochu obávali, ale zároveň jsme se extrémně těšili na setkání s novými kamarády. Dost možná se z nich stanou naši dlouholetí kamarádi. Kdo ví?

Večer jsme se seznámili a druhý den ráno vyrazili do školy. Ve škole už na nás čekaly paní učitelky Pavlína Šubrtová a Dominika Erbeková, měli jsme úvodní schůzku a poté jsme se odebrali podívat se na hodinu angličtiny. Následovala prohlídka školy a po obědě návštěva talentových bloků.

Ve středu jsme se vydali vlakem do Prahy. Tam jsme si zahráli objevovací hru, při které jsme museli plnit nějaké úkoly. Pohybovali jsme se na Starém Městě, Malé Straně a na Pražském hradě, kde jsme viděli výměnu stráží. Vyfotili jsme se u Lennonovy zdi, přešli Karlův most a na Staroměstském náměstí všichni obdivovali orloj. V Praze jsme ještě stihli navštívit nové centrum Europa Experience, kde jsme se něco dověděli o Evropské unii.

Ve čtvrtek jsme ve škole pracovali na prezentacích, abychom je večer mohli předvést rodičům. Odpoledne jsme šli na radnici, kde nás přivítala naše paní starostka. Všichni jsme od ní dostali upomínkové předměty. Pak následovalo vaření v kuchyňce, kde jsme připravovali občerstvení na večerní setkání s rodiči v aule. Program, při kterém žáci prezentovali a pouštěli  různá videa, se opravdu vydařil a všem se moc líbil.

V pátek jsme jeli do Benešova, udělali jsme si procházku na Konopiště, tam jsme měli zarezervovanou prohlídku a po ní jsme viděli místního medvěda i pávy.

V sobotu každý strávil čas se svým polským kamarádem při různých aktivitách, které pro nás rodiče přichystali. Potom jsme se všichni sešli a rozloučili na letišti.

Z tohoto projektu jsme si odnesli spoustu nových zkušeností, máme nové kamarády a nejlepší na tom je, že tím to ještě nekončí, protože nás čeká týden ve Varšavě, na který se moc těšíme.

Kristýna Jechová, Sofie Páleníková a Vojtěch Berger, 7.B