ZUŠ Říčany – rok s ND

ZUŠ Říčany se v loňském školním roce stala partnerskou školou Národního divadla. Při první schůzce s organizátory tohoto projektu a nastínění naší vize spolupráce jsme zdaleka nevěděli, jak daleko projekt posuneme. Celý minulý školní rok jako by byl protknut zlatou divadelní nití. Děti, pedagogové i rodiče chodili do divadla na činohru, operu i balet, navštěvovali dílny a workshopy, někteří žáci měli tu čest spolupracovat s umělci Národního divadla, probíhaly různé diskuze a setkání.

Prostě skvělý, ale náročný rok. A jsme rádi, že jsme tuto možnost mohli nabídnout i dětem a rodičům z mnichovické pobočky.

A aby toho nebylo málo, podařilo se sestavit skvělý natáčecí tým, který půl roku sledoval naše společné aktivity a natáčel materiál pro časosběrný dokument, který měl sloužit pouze jako propagační snímek školních aktivit.

Ale vzhledem k tomu, že se natáčení ujali opravdoví profesionálové, nabrala cesta dokumentu úplně jiný směr. Námět dokumentu zaujal organizátory Mezinárodního filmového festivalu Zlatá Praha a dokument, který jsme nazvali Rok s Národním divadlem byl přijat jako nesoutěžní snímek na tento prestižní televizní festival. A jako zlatou třešničku na dortu jsme si 22. září 2023 všichni vychutnali jeho promítání v prostorách Nové scény Národního divadla před zcela zaplněným sálem.

Poděkování za tuto mimořádnou možnost patří natáčecímu týmu, který za toho půl roku zcela splynul s naším pedagogickým sborem a s naším školním prostředím – manažer projektu Petr Morávek, střih a režie David Bělohradský, kamera Michal Špejra a zvuk Václav Vaněček. Pro ZUŠ Říčany byla účast na MTF Zlatá Praha mimořádný a neopakující se moment a děkujeme všem, kteří jste při tomto okamžiku byli s námi.

Mimořádnou atmosféru MTF Zlatá Praha připomínáme v několika fotografiích od Rudolfa Flachse.

Mgr. Iveta Sinkulová, MBA.

ředitelka ZUŠ Říčany