Lyžařské kurzy

Od vánočních pohádek šup na lyže aneb 1. turnus 

Po vánočních prázdninách jsme se vydali s žáky 7. B a 7. C na lyžařský výcvikový kurz do Velké Úpy. První den nás přivítal déšť, který však žádného lyžaře neodradil a vyrazili jsme tedy na svah. Všichni statečně bojovali s mokrým sněhem, aby nám ukázali, jak jim to na lyžích sviští a mohli být rozděleni do družstev. 

Po zbytek týdne se počasí zlepšilo a my si tak užívali lyžování celé dny.  Vyjížděli jsme skibusem do Pece pod Sněžkou, kde je spousta sjezdovek různých náročností. Děti se velmi rychle zlepšovaly, i úplní začátečníci na konci týdne sjížděli svah a radovali se, jak vše zvládli. 

Síly nás neopouštěly ani večer, společně jsme vymýšleli různé hry i soutěže. Navštívil nás člen horské služby a probrali jsme desatero chování na sjezdovkách. Také jsme vyrazili po okolí na noční bojovku a zatančili si na diskotéce. Ke spokojenosti nám přispělo i dobré jídlo z hotelové kuchyně, která se o nás celý týden moc dobře starala. 

Poslední den nesměly chybět závody ve slalomu a večer vyhodnocení i ocenění všech soutěží. 

„Lyžák“ jsme si s kamarády i učiteli užili bez nehod, zkrátka naplno, jak se patří.

Lenka Penišková

  1. turnus

Lyžařský výcvikový kurz žáků 4. ročníku se letos uskutečnil ve druhém únorovém týdnu. Do hor vyrazili žáci 4.B a 4.C spolu se svými třídními učiteli. Jedním z úkolů lyžařského výcviku pod vedením J. Cháberové bylo naučit začátečníky základům lyžování a pokročilé lyžaře zdokonalit v lyžařských dovednostech.                                                                

Po ubytování v hotelu Atlas se všichni těšili na první okamžiky na sněhu. Lyžařský výcvik mohl začít. Během výcviku se všichni seznámili se základní lyžařskou průpravou. Žáci se naučili manipulovat s lyžařskou výzbrojí, zvládli sjezdový postoj, sjíždět svahem, odšlapovat. Nacvičili základní lyžařské oblouky. Na závěr kurzu žáci absolvovali závody ve slalomu. Kromě lyžování nám společný pobyt sloužil ke stmelování třídního kolektivu a navazování nových kamarádství.

Kamila Volíková

  1. turnus

Pěkné počasí, na sjezdovkách přírodní sníh, hezké ubytování v horské chatě Atlas s ochotným personálem a dobrým jídlem. Ale především skvělá skupina žáků třídy 4.D mnichovické školy s partou nadšených instruktorů. Takový byl lyžařský kurz pro žáky 4. třídy, který se uskutečnil v týdnu od 15. 1. 2024 do 21. 1. 2024.

Děti byly rozděleny do družstev podle svých lyžařských schopností. Jednotlivým družstvům se věnovali zkušení instruktoři. I děti, které stály poprvé na lyžích, se naučily základům lyžování. Po celou dobu pobytu panovala dobrá nálada. Měli jsme štěstí na počasí a sněhové podmínky, ale i na to, že za celou dobu nedošlo k žádnému vážnějšímu úrazu ani nemoci dětí. Nechyběla ani skvělá zábava ve formě bobování, koulovačky, dobrodružné bojovky, diskotéky a ranních venkovních rozcviček.

Čerstvý vzduch, nové dovednosti, radost z pohybu, utužení přátelství a v neposlední řadě odpoutání dětí od mobilů a počítačů, to vše se nám splnilo.

Eliška Bendová

  1. turnus

V neděli 21. ledna jsme odjeli na poslední lyžařský kurz se žáky 7. A a 7. D. V hotelu Atlas ve Velké Úpě jsme se vystřídali se 4. D od nás z Mnichovic a se 4. A ze spřátelené školy ze Struhařova.

Odpoledne jsme hned vyrazili na svah a rozřadili se do družstev podle schopností dětí.

Kromě lyžařů bylo poměrně početné i družstvo snowboardistů, kde byli stejně jako u lyžařů někteří žáci pokročilí, jiní začátečníci. V pondělí i v úterý byly pěkné sněhové podmínky, všichni jsme začali s lyžování ve Velké Úpě a pak jsme se přesunuli do Pece pod Sněžkou, kde děti objevovaly další pěkné sjezdovky. Každé družstvo mělo svou barvu rozlišovacího dresu s logem naší školy. Ve středu se nám bohužel zkazilo počasí a celé dopoledne propršelo. Naštěstí byl naplánován odpočinkový den. Dopoledne jsme tedy strávili v hotelu a děti rozdělené do skupin plnily různé úkoly a kvízy. Odpoledne šla část dětí pěšky do Pece a část si vyzkoušela jízdu na běžkách. Večer si pak děti užily diskotéku, která všechny bavila.

Ve čtvrtek bylo celodenní lyžování v Peci. Dopoledne nám trochu lyžování ztěžoval vítr, který se pak naštěstí uklidnil. Poslední den jsme strávili v Úpě, kde dopoledne proběhl závod ve slalomu. U dětí, které patřily na začátku mezi i úplné začátečníky, byl vidět velký pokrok v lyžování. Večer bylo samozřejmě vyhlášení vítězů jednotlivých družstev a opět diskotéka na rozloučenou. I ostatní večery měli šikovní instruktoři a učitelé pro děti připravený vždy program, např. venkovní bojovka, přednáška od člena horské služby atd. Personál hotelu byl velmi ochotný a kuchyně byla výborná.

Ilona Jeřábková